Filmowanie dronem, zdjęcia z lotu ptaka:

W tym dziale przedstawiamy szczegółowo jeden z aspektów naszej działalności związanej z wykorzystaniem dronów jakim jest filmowanie dronem i zdjęcia z powietrza. Szerszy zakres usług jakie oferujemy w ramach prowadzonej działalności przedstawiony jest szczegółowo w kategorii głównej menu – USŁUGI DRONEM.

Filmowanie dronem (ang Aerial Video) zwane bardziej sugestywnie jako filmowanie z lotu ptaka lub po prostu filmowanie z powietrza to dzisiaj niezwykle dynamicznie rozwijający się dział fotografii i produkcji filmowej. Dzieje się tak za sprawą powszechnej dostępności sprzętu i coraz większej popularności tej tematyki, skutecznie nagłaśnianej przez media, także na skutek zagrożenia z jakim wiąże się latanie dronem. O ile dzisiaj każdy może mieć drona niekoniecznie każdy może i powinien robić filmy i zdjęcia z drona…czy też dronem latać w ogóle. Operowanie dronem wymaga nie tylko odpowiedzialności i wyobraźni, ale także niezbędnych umiejętności i odruchów, których nabywa się w długim okresie czasu – często całymi latami. Piszę to zdanie z pełną odpowiedzialnością i świadomością, gdyż poza świadczeniem usług filmowania dronem, jestem także instruktorem od Bezzałogowych Statków Powietrznych ( w naszym ośrodku www.UAVOKRAKOW.pl ), uczymy podstaw latania także po kątem poprawnych ujęć filmowych, operowania kamerą drona a także doboru właściwych ustawień pod katem optymalnej jakości nagrywanego materiału.

Jako operator bezzałogowych statków powietrznych ( nie tylko wielowirnikowców, ale również płatowców )  mam ponad 10-cio letnie doświadczenie w budowaniu oraz operowaniu SAMYMi tylko dronami, na koncie mam wylatanych ponad  1000  godzin bez żadnej kraksy.

Dotychczas miałem przyjemność pracować w zakresie zdjęć lotniczych i filmów z powietrza między innymi dla:

Tatrzańskiego Parku Narodowego ( film w Muzeum w Kuźnicach ), Ośrodków narciarskich takich jak Kotelnica, Czorsztyn-Ski, Beski-Ski, Rusin-Ski,  TVN ( w tym szkolenie ich operatorów ), Polsatu,  firm deweloperskich i brokerów nieruchomości takich jak: Knight-Frank, Tetnowski Development, URBA Architects i wielu innych.  Wykonałem też tysiące zdjęć dla dziesiątek obiektów noclegowych ( pensjonaty, domy wczasowe, hotele ) głównie z rejonów Podhala, ujęcia filmowe i zdjęcia z powietrza dla klientów indywidualnych ( np. działki, nieruchomości ) i setki klipów podczas uroczystości ślubno-weselnych.

 


Główne założenia jakimi kieruje się podczas wykonywania zleceń Foto Video z powietrza:

 • Dysponując profesjonalnym sprzętem i wieloletnim doświadczeniem, możemy zaoferować wykonanie materiału zdjęciowego  z lotu ptaka w bardzo wysokiej jakości (matryca 20 Mpx, pliki RAW, JPG).  Zrobione zdjęcia można poddać obróbce w programach Lightroom i Photoshop. Podobnie z materiałem filmowym – nagrany materiał możemy skrócić, połączyć kilka (kilkanaście klipów) w jedną całość, dołożyć podkład muzyczny, napisy, zdjęcia i ujęcia z kamery naziemnej – słowem: stworzyć krótki film reklamowy / promocyjny lub informacyjny (np. prezentacja szczegółowa działki budowlanej z opisem mediów itp.).
 • Podczas wykonywania różnych zleceń (niezależnie czy dla osób prywatnych czy firm) zawsze przykładałem największą wagę do tego, by kadr i jakość zdjęcia (oraz ujęć filmowych) odpowiadała wymaganiom Klienta. Dlatego też generalnie nie liczę „za ilość” zrobionych podczas przelotów zdjęć czy nagranych klipów. Wolę zrobić 15-20 zdjęć zgodnych z wymaganiami (także własnymi) niż 200 tylko po to by po prostu były. W razie potrzeby (gdy np. nastąpi nagłe załamanie pogody, np. deszcz, chmury) lub gdy ujęcia po prostu nie będą zgodne z oczekiwaniami – powtarzam lot nieodpłatnie lub przyjeżdżam w inny dzień – również nieodpłatnie.
 • Korzystając z wieloletniego doświadczenia, często staram się wprowadzić własną inwencję podczas nagrywania materiału Video i Foto. Zwykle są to ujęcia ( lub zdjęcia ) wykraczające poza wymagania zleceniodawcy i nigdy zamiast nich, chyba że z różnych powodów nie da się zrobić tego, co Zleceniodawca dosłownie wymaga. Materiał, który daję dodatkowo „od siebie”, jest zawsze mile widziany i doceniany przez zleceniodawcę.

Poza klasycznymi usługami video filmowania i wykonywania zdjęć lotniczych możemy dla Państwa wykonać zdjęcia inspekcyjne obiektów (budynki, linie przesyłowe, słupy, kominy itp.) z dużą dokładnością. Szczegóły znajdą Państwo w zakładce USŁUGI DRONEM.

Możemy także dokonywać w ustalonych interwałach (lub w zależności od postępu prac) dokumentacji etapów budowy różnych inwestycji, od małych jak budynki zabudowy jednorodzinnej, po drogi, mosty, hale magazynowe, zakłady produkcyjne, osiedla itp.

Filmowanie i zdjęcia z drona to także doskonałe narzędzie promocyjne dla agencji nieruchomości , pośredników i deweloperów, którzy chcą sprzedać, wynająć lub dopiero wybudować w danym miejscu obiekt. Pomocna w takich wypadkach jest dokładna dokumentacja zdjęciowa terenu przyszłej (lub obecnej) inwestycji pod różnymi kątami i z różnej wysokości w celu wykonania np. wizualizacji terenu pod przyszłe inwestycje lub stworzenia materiału reklamowego w dowolnej formie. Od wielu lat wykonujemy zdjęcia dla firm z szeroko pojętej branży budowlanej i architektonicznej, na bazie których tworzone są później reklamy obiektów czy wizualizacje budynków (wykaz powyżej).

Filmowanie i zdjęcia mogą także być pomocne przy promocji różnego rodzaju eventów rekreacyjnych, integracyjnych czy zawodów sportowych – np. zawodów narciarskich czy snowboardowych.

Wykonując zlecenia komercyjne działamy zawsze zgodnie z prawem – posiadamy oczywiście potrzebne ( oraz dodatkowe ) uprawnienia państwowe – Świadectwa kwalifikacji UAVO VLOS, INS – instruktor.

Z uwagi na fakt, że cena zależy ściśle od miejsca, w jakim ma odbyć się lot – każde zlecenie traktujemy indywidualnie, każde też podlegać musi indywidualnej wycenie. Ogólny zarys cen usług, jakim sprzętem dysponujemy oraz zasady bezpieczeństwa i ograniczenia (czyli kiedy nie możemy latać) znajdują się w zakładce CENNIK I POSIADANY SPRZĘT.

Do kogo skierowana jest oferta:

W wielkim skrócie:

Najprościej ujmując – praktycznie do wszystkich. Wieloletnie doświadczenie w pilotażu i konstruowaniu dronów oraz posiadany profesjonalny sprzęt daje możliwość oferowania usług foto i video z powietrza na wysokim poziomie jakościowym z jednoczesnym zachowaniem umiarkowanej ceny. W tym dziale prezentujemy ogólne zasady czyli czym , jak robimy zdjęcia i w jakich  warunkach ich robić nie możemy (przepisy, złe warunki atmosferyczne itp.). Opis oferty cenowej znajdziecie Państwo w dziale CENNIK/sprzęt, dodatkowe propozycje dotyczące usług dronem w zakładce USŁUGI DRONEM.

i bardziej szczegółowo:

 • Klienci indywidualni, właściciele nieruchomości, biura nieruchomości – portale internetowe i branżowe są pełne ofert z monotonnymi zdjęciami działek czy domów – ujęcia robione są często kompletnie bez wyobraźni, nie oddają w ogóle atrakcyjności danej lokalizacji. Umieszczenie kilku zdjęć (pomijalnym wręcz kosztem zważywszy na korzyści) z lotu ptaka natychmiast wyróżnia taką ofertę spośród innych zdjęć.
 • Inwestorzy budowlani – zdjęcia lotnicze dosłownie kilkoma ujęciami mogą spełniać rolę raportu z postępu prac budowlanych – zarówno przed samym Inspektoratem Nadzoru Budowlanego jak i przed przyszłymi użytkownikami lub właścicielami inwestycji. Ponadto, zdjęcia z lotu ptaka można wykorzystać na potrzeby reklamowe – zarówno do drukowania folderów, plakatów reklamujących inwestycję jak i do publikacji w sieci.
 • Przedsiębiorcy  – jeżeli prowadzisz firmę i chcesz pochwalić się skalą własnego sukcesu trudno lepszą promocję biznesu jak dobre ujęcie całości przedsięwzięcia z wysokości.
  Rzeczoznawcy, biegli, firmy ubezpieczeniowe – możemy dokonać inspekcji (dokładne zdjęcia z minimalnej odległości) budynku, dachu, linii przesyłowej itp.
 • Branża wypoczynkowa: hotele, pensjonaty, domy wczasowe – zwykle właściciele obiektów turystycznych podkreślają na zdjęciach walory swoich obiektów od wewnątrz i ich najbliższe otoczenie czyli samą działkę. To jednak jak daleko obiekt jest np. od wyciągu narciarskiego, lasu czy rzeki najdokładniej potrafią oddać właśnie zdjęcia z powietrza. Z myślą właśnie o tej rzeszy właścicieli obiektów tworzymy nowy portal promujący obiekty turystyczne z lotu ptaka – www.flytour.pl .
 • Zdjęcia i filmy z imprez indywidualnych i ślubów – istnieje możliwość zamówienie zdjęć/filmów dokumentujących dowolne  wydarzenie: spotkania integracyjne (np. rajdy Off Road, paint ball itp.), zawody czy modne ostatnio ujęcia ślubne z powietrza. Mimo iż prawo dopuszcza loty nad skupiskami ludzkimi, w przypadku gdy na miejscu zlecenia okaże się, że lot może zagrozić bezpieczeństwu ludzi ( np. lot na ludźmi pod liniami wysokiego napięcia ) możemy odmówić wykonania lotu lub zmienić obszar nalotu na taki, który uznamy za bezpieczny.
 • Krótkie filmy reklamowe promujące różne produkty jak np. maszyny przemysłowe, samochody ciężarowe, naczepy itp.
 • Sprzedaż gotowych już zdjęć – istnieje możliwości zakupu dowolnego zdjęcia z naszej galerii , która oczywiście będzie sukcesywnie powiększana o zdjęcia krajobrazowe, panoramy górskie , widoki z powietrza niezwykłych miejsc czy budynków. Zdjęcia lotnicze można będzie zamawiać za pośrednictwem adresu e-mail lub telefonicznie. Zdjęcia dostarczane będą w najwyższej możliwej dla danego ujęcia rozdzielczości i jakości kompresji (także w formacie RAW drogą elektroniczną lub fizycznie na nośnikach danych – kurierem lub za pośrednictwem Poczty. Będzie też możliwości zamówienia danego ujęcia w postaci wydruku na wysokiej jakości papierze fotograficznym.

Wyłączeniu ze sprzedaży będą podlegały zdjęcia mogące naruszyć prywatność osób trzecich czy też ingerować w prawa własności do publikacji obiektów, bez zgody och właścicieli czy zarządców.

Robert Oset
tel: 501 713 999  
e-mail: info@coptertech.pl

nr świadectwa kwalifikacji („licencji”): PL.32726.UAVO
VLOS ( Visual Line Of Sight – w zasięgu wzroku ),  BVLOS ( Beyond Visual Line Of Sight – poza zasięgiem wzroku ), INS – instruktor UAVO (modele MR o masie startowej MTOM do 25 kg)

Uprzejmie informuję, iż zgodnie z ustawą o RODO (Rozporządzenie o Ochronie Danych Osobowych z dnia 25.05.2018 r ) jakikolwiek dane pozyskane od Państwa ( w formie bezpośredniego e-mail’a lub zapytanie poprzez zakładkę kontakt) posłużą jedynie do realizacji (na potrzeby) zlecenia dla Was lub jego wyceny lub zapisu na organizowane przez nas szkolenia.