Zapraszamy na szkolenie-warsztaty „Aerial Foto-Video”, na które składa się teoria (wykład z podstaw fotografii, filmowania, ustawień aplikacji obsługujących drona) i praktyka w terenie: wykonywanie poprawnych ujęć filmowych z drona oraz podstawy wykonywania zdjęć lotniczych, także nocnych. Jako że dron to także aparat na „statywie bez ograniczeń” omawiamy również podstawowe aspekty fotografii „naziemnej” czyli robionej z klasycznego aparatu. Zajęcia prowadzone są w kameralnych grupach 2-4 osobowych.

Zajęcie plenerowe odbywają się w Krakowie, w urokliwych plenerach-np. na Kopcu Krakusa, Skałkach Twardowskiego.

Dla Kogo dedykujemy tą formę szkoleń-warsztatów:

 1. Dla Tych, którzy są już posiadaczami Uprawnień UAVO-VLOS lub zamierzają je zrobić (wówczas-na końcu opisu szkoleń – „minimum wymagań”)
 2. Dla Tych, którzy mają własnego drona, lub chcą zamierzają dopiero kupić ale jeszcze nie wiedzą jakiego – pomożemy w doborze,
 3. Tym, którym brakuje podstawowej wiedzy z fotografii (trójkąt ekspozycji, przysłona, migawka, histogram etc) oraz podstaw z samej tematyki video – jak ustawić parametry filmowania (ilość klatek, czas naświetlania, Full HD/ 4K, jaki filtr założyć i kiedy), jak spersonalizować samego drona by latać płynnie, bez szarpań kamerą – tak by ujęcie były jak najlepsze.
 4. Tym, którzy chcą poznać i poćwiczyć w praktyce tajniki poprawnych ujęć filmowych, by ich przyszłe filmiki (choćby wyłącznie rekreacyjne) miały prawdziwy, filmowy charakter a nie wyglądały jak nagrania z kamery ulicznej 🙂
 5. Którzy chcą poćwiczyć robienie zdjęć z powietrza (ale nie tylko, mówimy także o fotografii naziemnej), również w ciemności, chcą się dowiedzieć jak ustawić parametry (ISO), jak dobrać kadr by zdjęcie miało „to coś” etc..
 6. I wszystkim, Którzy chcą po prostu spędzić czas w miłej atmosferze, przy okazji ucząc się czegoś.

    NIE SĄ TO WIĘC SZKOLENIA-WARSZTATY DLA „ZAWODOWCÓW”, doświadczonych już operatorów dronów czy zawodowych filmowców „naziemnych” i profesjonalnych fotografów, którym technika dronowa jest już znana.

Plan zajęć, opis szkoleń warsztatowych

1. Spotykamy się o 8.30 w naszym Ośrodku Szkoleniowym w Krakowie przy ulicy Wicherkiewicza 23i w Krakowie.
2. Rozpoczynamy zajęcia teoretyczne, które (w zależności od ilości osób i pytań) trwają 3-4h

Co będziemy omawiać w ramach teorii:

 • aspekty bezpieczeństwa, sytuacje niebezpieczne podczas filmowania dronem
 • trójkąt ekspozycji – podstawowe pojęcie w fotografii, zasady odpowiedniego doboru parametrów,
  tak by zdjęcie/film były poprawnie naświetlone
 • rola histogramu w doborze parametrów fotografowania
 • podstawy kompozycji, zasada trójpodziału kadru
 • pojęcie przysłony, migawki, ISO
 • zasada doboru ilości klatek na sekundę VS czas naświetlania (Shutter Speed), czyli jak nie zepsuć filmu, w jakich sytuacjach ten dobór ma kluczowe znaczenie a w jakich jest mniej ważny
 • zagadnienia związane z bitrate, kolorystyczne tryby nagrywania D-Log, S-Log etc.
 • filtry (polaryzacyjne, szare) w fotografii i filmie
 • prezentacja przykładowych filmów prezentujących kilkanaście klasycznych ujęć filmowych tyz powietrza (REVEAL SHOT w różnych kombinacjach, CIRLCE POI, Panorama, ujęcia typu Farewell etc.)
 • omówienie aplikacji do sterowania dronem (DJI GO4), ustawienie (personalizacja) drona pod kątem płynnych ruchów samej maszyny jak i gimbala z kamerą

3. Koło południa udajemy się na szybki posiłek w pobliskiej restauracji (lekki obiad, pizza).

4. Wyjazd na warsztaty w plenerze. Po skończonych zajęciach wracamy zatem do biura.

Proponowane plenery:

 • Kopiec Krakusa – niezwykle urokliwe miejsce, z racji obecności osób postronnych wymaga jednak posiadania świadectwa kwalifikacji
 • Skałki Twardowskiego (Zakrzówek)
 • Okolice Opactwa Benedyktynów w Tyńcu (po „naszej” stronie Wisły) oraz rejon Piekar po drugiej stronie Wisły (malownicze skałki, woda itp), z jednego miejsca do drugiego można się dość szybko przemieścić samochodem przez pobliski most

Wyboru pleneru dokonamy wspólnie na miejscu, będzie on zależał od stopnia zaawansowania „lotniczego” naszych Kursantów i tego, czy posiadają Świadectwo Kwalifikacji UAVO. Możliwy też jest podział na grupy w zależności od stopnia zaawansowania Kursantów oraz liczebności grupy, założenie jest następujące: jeden instruktor nadzoruje maksymalnie 2 osoby. Ta formuła została już sprawdzona na poprzednich szkoleniach.

5. W zależności od pogody, pory roku (dni już są coraz dłuższe) i preferencji Kursantów kończymy zajęcia plenerowe około godziny 17.00 – tak by załapać się na tzw „złotą godzinę” w fotografii (a także w filmie) i w miarę możliwości poćwiczyć robienie samych już  zdjęć po zmroku. Należy podkreślić, iż godzina ta może ulec przedłużeniu, jeżeli tylko będzie chęć (i sprzyjająca pogoda) wśród uczestników.

Jak wyglądają zajęcia w plenerze:

5.1. Przygotowanie operacyjne do lotu.
5.2. Ocena miejsca, gdzie będą wykonywane loty (dostosowanie procedury FailSafe).
5.3. Wyznaczenie miejsca startu i zabezpieczenie miejsca lądowania.
5.4. Omówienie roli obserwatora.
5.5. Krótkie omówienie aplikacji Drone Radar, check-in w miejscu startu.
5.6. Czynności w sytuacjach awaryjnych i niebezpiecznych.
5.7. Kontrola sprawności sprzętu: kontrola silników, śmigieł, układu nadawczo-odbiorczego, stanu akumulatorów, czujników, kalibracja kompasu.
5.8. Ćwiczenia praktyczne, podczas których postaramy się przećwiczyć możliwie największą ilość figur (ujęć dronowych) prezentowanych w części teoretycznej.
5.9. Podczas filmowania robimy również zdjęcia, a jeżeli zostajemy po zmroku – robimy wyłącznie same zdjęcia.

6. 17.30-18.00 ( dokładna godzina zależy od odległości pleneru, korków itp) – powrót do naszego ośrodka.

7. Omówienie ujęć wykonanych przez uczestników warsztatów. Możemy to zrobić na zakończenie dnia warsztatów lub spotkać się w innym ustalonym dniu.

Warsztaty szkoleniowe „Aerial Foto-Video” mają dość elastyczny charakter, nie trzymamy się co do minuty ram czasowych, wiele też zależy od ilości osób, ich umiejętności oraz pogody. Nie latamy więc z zegarkiem w ręku i dopuszczamy możliwość przedłużenia sesji plenerowej także o zdjęcia nocne – wszystko zależy od chęci i nastawienia samych uczestników szkolenia. Poza wiedzą i przećwiczeniem ustalonych figur mamy także miło spędzić czas i każdy ma być maksymalnie zadowolony!

8. Minimum wymagań:
– posiadanie policy OC, nawet jak nie Uczestnik warsztatów nie posiada Świadectwa Kwalifikacji. Koszt polisy „niekomercyjnej” to maks 50 zł / rok, służymy pomocą w tym zakresie.
– Mile widziany własny dron, pomagamy w personalizacji ustawień sprzętu pod kątem indywidualnych potrzeb (film/foto)
– Jeżeli Uczestnik nie posiada własnego sprzętu, chce wziąć udział w Warsztatach w celu przekonania się „jak to działa”, „jakie ujęcia/zdjęcia można robić”  – służymy naszym, do dyspozycji: Phantom 4, Phantom 4pro, Mavic 2Pro.
– Wybór pleneru będzie zależał od stopnia zaawansowania Uczestników, posiadanych przez nich uprawnień (lub ich braku) oraz sprzętu – dron > 600 g lub < 600 g.

Jeżeli jesteś zainteresowany, masz propozycję terminu – prosimy o e-mail lub telefon:

 • info@coptertech.pl lub tel. 501 713 999 (Robert)
 • kontakt@uavokrakow.pl lub tel. 784 102 406 (Michał)
Planowanie terminy warsztatów:
 • 13-14.02.2020
 • 20-21.02.2020
 • 27-28.02.202
  Czekamy na propozycje, robimy szkolenia nawet dla grup 2 osobowych także na pewno się dopasujemy…pogoda generalnie sprzyja !